يمكن لأي أجنبي تعلم اللغة الليتوانية

صحفي Laima Karaliūtė

زبان لیتوانیایی باستانی است، شاید به این دلیل  باشد که آنقدر پیچیده است که یادگیری آن برای یک خارجی غیرممکن به نظر میرسد اما این درست نیست. کارشناسان می گویند که یادگیری زبان لیتوانی فقط در یک سال امکان پذیر است. پس از چند سال آموزش – قبولی در امتحان دولتی و یافتن شغل خوب هم ممکن است. بسیاری از مهاجران روان صحبت می کنند، می خوانند و می نویسند. و شما لازم نیست که یک نابغه باشید، مهمترین چیز این است که انگیزه داشته باشید. کریستینا یاکایته-بولبوکینه (Kristina Jakaitė – Bulbukienė)  استادیار مطالعات لیتوانیایی در دانشگاه ویلنیوس چندین سال است که به تدریس زبان لیتوانیایی به خارجی ها می پردازد. معلم می گوید که او توصیه ای اعجاب انگیز در مورد چگونگی یادگیری سریع لیتوانیایی ندارد، اما قوانین جهانی وجود دارد.و احمد فراز، یک مهاجر پاکستانی که زبان لیتوانیایی را بلد است، می گوید که یادگیری لیتوانیایی آنقدر که به نظر می رسد دشوار نیست.

كلية Tomas Terekas

چگونه لیتوانیایی را سریعتر یاد بگیریم

انگیزه را کشف کنید – چرا می خواهم لیتوانیایی را یاد بگیرم،  زبان لیتوانیایی چه فایده ای برای من در پی خواهد داشت
عبارات کلیدی را حفظ کنید و از استفاده ی آنها نترسید
از اشتباه صحبت کردن  نترسید، اشتباه کنید
از لیتوانیایی ها بخواهید به جای انگلیسی یا زبان خارجی دیگری که هر دو شما می شناسید، با شما لیتوانیایی صحبت کنند
ساختار اساسی گرامر لیتوانیایی را بفهمید، کل دستور زبان را  یکجا جستجو نکنید
به دنبال شباهت نباشید یا با سایر زبانها مقایسه نکنید

مهمترین چیز انگیزه و سرسختی است

استادیار مطالعات لیتوانیایی می گوید: ” مانند سایر زبانهای خارجی، یادگیری زبان لیتوانیایی در ابتدا به مبارزه نیاز دارد. مهمترین چیز درک ساختار زبان لیتوانیایی است و پس از آن فقط  دایره ی لغت باقی خواهد ماند (لبخند می زند). البته مهارت های شخصی بسیار مهم هستند، اما مهمتر از آن، این است که  فرد به زبان های دیگر صحبت می کند. هرچه آنها بیشتر باشند، آسانتر است. از طرف دیگر، من به یکی از اعراب که به لیتوانی آمده بود آموزش می دادم ولی فقط به زبان عربی خود صحبت می کرد. او لیتوانیایی را امتحان کرد و یاد گرفت. و باز هم میگویم مهمترین چیز انگیزه و سرسختی است.”  این متخصص میگوید که این طور نیست که زبان لیتوانی برای برخی ملل سخت باشد و برای برخی آسان، دلیلش این است که لیتوانیایی مانند هر زبان دیگری نیست. 

“بسیاری از افراد معتقدند که یادگیری لیتوانیایی برای عرب زبان ها، کردها یا ترک ها دشوارتر است اما حقیقت این است که این ملل راحت تر از ملل دیگر زبان لیتوانیایی را یاد میگیرند به نسبت چینی ها و ژاپنی ها.”

باید زبانتان را بشکانید

برای افرادی که تازه شروع به یادگیری زبان لیتوانیایی میکنند سخت ترین چیز عادت کردن به صدا ها است گر چه زبان لیتوانی کلمات بین المللی زیادی دارد اما اغلب افراد غیر لیتوانیایی آن را نمیفهمند زیرا در زبان لیتوانی چیز هایی به انتهای کلمه اضافه می شود. معلم می گوید: “حتی چنین واژگان لیتوانیایی مانند šiukšlė  (زباله)، žvaigždė (ستاره) یا žaizda  (زخم) نیز باعث خنده دانشجویان می شوند. آنها نمیتوانند آن را تلفظ کنند، زبان باید شکسته شود”، معلم می گوید. برای کسانی که می خواهند لیتوانیایی را سریعتر یاد بگیرند، متخصص توصیه می کند با عبارات اصلی و روزمره شروع کنید. فقط بدون استفاده از دستور زبان به خاطر بسپارید.

حتی لیتوانیایی ها اشتباه می کنند

مرحله دوم درک و حفظ کردن قوانین اساسی دستور زبان است. نیازی به بررسی تفاوت های ظریف نیست. تعداد آنها به زبان لیتوانیایی بی پایان است، بنابراین یادگیری زبان مدت زمان زیادی طول خواهد کشید و ممکن است این میل از بین برود. کمال گرایی در یادگیری زبان لیتوانیایی، حداقل در ابتدا، مضر است. “ما در ابتدا با گفتن اینکه در زبان لیتوانیایی تقریباً همه کلمات تحت تأثیر قرار می گیرند، شخصی می شوند، لهجه می شوند، ما در ابتدا خارجیان را نمیترسانیم همانطور که می دانیم ، تعداد کمی از لیتوانی ها بدون اشتباه می نویسند،  پس چرا آن را از خارجیان مطالبه می کنیم؟” می گوید معلم. 

ترس از اشتباه کردن مانع یادگیری است

معلم تأکید می کند که هنگام یادگیری زبان لیتوانیایی، نباید از اشتباه کردن هراس داشته باشید. شما یاد خواهید گرفت که به مرور زمان درست صحبت کنید. “بسیار مهم است که سعی کنید گوش دهید به صحبت کردن دوستان لیتوانیایی و هر قدر که می توانید، صحبت کنید. من متوجه شده ام که بسیاری از لیتوانی ها از تمایل به کمک به آنها آسیب می رسانند. آنها شروع به صحبت کردن به زبان انگلیسی می کنند. بنابراین، توصیه ای که من برای زبان آموزان زبان لیتوانیایی دارم این است که از آنها بخواهید که با شما لیتوانیایی صحبت کنند. “معلم می گوید.

سریعترین راه برای یادگیری زبان لیتوانیایی عاشق شدن است

“من همچنین به دانشجویانم توصیه می کنم با خواندن آنچه دوست دارند زبان لیتوانیایی را مطالعه کنند. به عنوان مثال، اگر به اخبار لیتوانی علاقه دارید، پورتال های خبری را بخوانید، اخبار را مشاهده کنید. در ابتدا سعی کنید فقط عناوین را درک کنید. آنها معمولاً پیچیده نیستند. اگر نفهمیدید، به زبان مادری خود ترجمه کنید. از برنامه های ترجمه آنلاین استفاده کنید. ” معلم هم می گوید که مهمترین چیز هنگام یادگیری یک زبان انگیزه است. “کسانی که می خواهند یک شغل پردرآمد پیدا کنند و عضو کامل جامعه شوند، سریعاً زبان لیتوانیایی را یاد می گیرند. و سریعترین راه برای یادگیری زبان لیتوانیایی عاشق کسی لیتوانیایی شدن است. از تجربه می گویم” (می خندد).

مرد پاکستانی در دو سال لیتوانیایی را یاد گرفت

احمد فراز شهروند پاکستان است و هشت سال است که در لیتوانی زندگی می کند. زبان مادری او اردو است و تنها وقتی به لیتوانی آمد، زبان لیتوانیایی را شنید. برای مرد پاکستانی، که انگلیسی، عربی و کمی ترکی صحبت می کردند، برای یادگیری لیتوانیایی  دو سال لازم بود. احمد تجربه خود را به اشتراک میگذارد و در مورد چگونگی شروع صحبت به زبان لیتوانیایی برای خارجی ها توصیه می کند. احمد می گوید: ” به محض اینکه یادگیری زبان لیتوانیایی را شروع کردم، معلم من در درس اول گفت که این زبان دشوار است، اما یادگیری آن ممکن است. این به من انگیزه داد ، این یک چالش شد.” اهمد هم می گوید که هنگام یادگیری یک زبان، انگیزه به تنهایی کافی نیست، شروع به صحبت کردن به زبان لیتوانی، شجاعت می خواهد.

دشوارترین چیز در یادگیری زبان لیتوانیایی،  تفاوت های دستور زبان است

“بسیاری از خارجی ها که می دانم لیتوانیایی را درک می کنند، اما از ترس گفتن مزخرف، می ترسند صحبت کنند. سپس به آنها می گویم، اگر می ترسیدید، به هیچ زبانی صحبت نخواهید کرد. لازم نیست بلافاصله کاملاً صحبت کنید. بنابراین نخواهد بود. به عنوان مثال، به محض ورود به لیتوانی، من به فروشگاه رفتم و شنیدم كه یک خریدار می گوید “iki“. من فکر کردم که به زبان لیتوانیایی این کلمه معنی “سلام” دارد. من به سندوقدار رسیدم و به بهش گفتم، “iki” (خدا حافظ)” – احمد با لبخند اولین روزهای حضورش در لیتوانی را به یاد می آورد. احمد می گوید که سخت ترین کار برای او هنگام یادگیری لیتوانیایی، یادگیری گرامر بود. او سپس قوانین را در خانه به دیوار آویزان کرد و بدین ترتیب یاد گرفتند. 

حرف Ž “وحشتناک”

“در ابتدا، یاد گرفتن تفکیک جنسیت اسمها و صفات کار ساده ای نبود. به عنوان مثال، قانون می گوید که اسامی که به پسوند “is” ختم می شوند، مردانه هستند. مثلا، “brolis”  ،”lobis” و غیره. اما چگونه می توان توضیح داد كه “moteris” (زن) یا “stotis” (ایستگاه) اسم های زنانه هستند؟ در یک کلام، در زبان لیتوانیایی تعدادی استثنا وجود دارد. در ابتدا ترسناک است، اما بعداً عادت می کنید و همه چیز روشن می شود. حتی کلمات با حرف “Ž” اکنون آزادانه می گویم و در ابتدا بسیار سخت بود. ” – احمد درسهای زبان لیتوانی را به خاطر می آورد.  احمد هم لبحند می زند و می گوید: ” نترسید و از لیتوانیها بپرسید که این کلمه یا یک کلمه دیگر به چه معنی است. آنها همیشه به شما کمک می کنند و تشویق می کنند که شما لیتوانیایی یاد می گیرید.”

حقایق جالب در مورد زبان لیتوانیایی

لیتوانیایی متعلق به گروه زبان هند و اروپایی است، شاخه بالتیک (در این شاخه زبان لتونی هم است)
لیتوانیایی یکی از قدیمی ترین زبانهای بازمانده هند و اروپایی است
در زبان لیتوانیایی، شباهت هایی با سانسکریت (هندی کلاسیک)، لاتین باستان و یونانی وجود دارد
هیچ حرف اضافه ای در زبان لیتوانیایی وجود ندارد. اتصال کلمات در یک جمله با تغییر کلمه بیان می شود
یادگیری خواندن لیتوانیایی دشوار نیست. اساساً بخوانید، همانطور که نوشته شده است. شما فقط باید بدانید که چه حرفی چه صدایی دارد
الفبای فعلی لیتوانیایی بر اساس الفبای لاتین است. دارای 32 حرف است که 23 عدد از آنها به طور مستقیم از الفبای لاتین گرفته شده است و 9 تای باقی مانده نیز کامل شده اند
حروف منحصر به فرد در زبان لیتوانیایی با صداهای منحصر به فرد: Ą ، Ę ، Į ، Ų ، Ū ، Ė ، Č ، Š
لیتوانیایی تنها زبان رسمی جمهوری لیتوانی است